Photo edit of Speaker of the House Kevin McCarthy. Credit: Alexander J. Williams III/Pop Acta.
Photo edit of Speaker of the House Kevin McCarthy. Credit: Alexander J. Williams III/Pop Acta.

A GOP House conference call is scheduled for President Biden and House Speaker McCarthy to discuss a potential deal. Earlier, McCarthy expressed optimism about reaching an agreement, but clarified that no deal had been finalized yet. Biden also expressed optimism and mentioned they were very close to resolving the issues. Following their discussion, McCarthy took to Twitter to announce an agreement in principle that he believed would benefit the American people, stating:

“I just got off the phone with the president a bit ago. After he wasted time and refused to negotiate for months, we’ve come to an agreement in principle that is worthy of the American people.”

This announcement comes ahead of Treasury Secretary Yellen’s June 5 deadline.

Following the breaking news, Speaker McCarthy issued a brief statement:

“I just spoke with the President twice today. After weeks of negotiations, we have reached an agreement in principle. While there is still plenty to be done, I believe this agreement has historic spending reductions, significant reforms to uplift people from poverty and encourage workforce participation, and it addresses government overreach. It does not include new taxes or government programs. There’s much more to be found within the bill.”

McCarthy mentioned that the agreement is still a work in progress, but the Speaker of the House seems largely satisfied with how the agreement in principle has unfolded.Comments

  1. Ülkemizde ve dünyada sosyal medya kullanımı giderek artıyor. Bu da işletmelerin, markaların veya kişisel hesapların sosyal medyada var olması için büyük bir şans sağlıyor. Ancak sosyal medyada var olmak yeterli değildir. Etkileşim oranınızın yüksek olması, takipçi sayınızın artması önemlidir. Bunun için de Instagram takipçi satın almak veya Tiktok takipçi satın almak gibi yöntemlere başvuruluyor. Teknopatik.com, bu konuda en güvenilir siteler arasında yer alıyor. Teknopatik.com üzerinden yapacağınız Instagram takipçi satın alımı ile organik takipçi kazanabilirsiniz. Aynı şekilde Tiktok izlenme satın alımı ile de videolarınızın daha fazla görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Teknopatik.com’un smm paneli sayesinde, sosyal medya hesaplarınızın etkileşim oranını da arttırabilirsiniz. Teknopatik.com’un smm paneli, sosyal medya hesaplarınızı profesyonelleştirmek için ideal bir çözüm sunuyor. Sadece İnstagram ve Tiktok değil, aynı zamanda diğer sosyal medya platformları için de hizmetler sunuyorlar. Buna ek olarak, Teknopatik.com’un smm paneli ile spam hesaplardan gelen takipçiler yerine gerçek takipçiler kazanabilirsiniz. Bu sayede hesabınızın güvenilirliği artar. Teknopatik.com’un smm panelinden yararlanmak oldukça kolay. Tek yapmanız gereken siteye giriş yaparak, istediğiniz hizmeti seçmek ve ödeme işlemini gerçekleştirmek. Ödeme sonrası satın aldığınız takipçi veya izlenme hemen hesabınıza eklenecektir. Tüm bunların yanı sıra, Teknopatik.com’un smm paneli ile sosyal medya hesaplarınızı büyütmek için harcadığınız zamanı en aza indirebilirsiniz. Manüel olarak takipçi veya izlenme kazanmak yerine, smm paneli sayesinde otomatik olarak hesabınız büyür. Teknopatik.com’un smm paneli ile Instagram takipçi satın almak, Tiktok takipçi satın almak veya diğer sosyal medya platformları için hizmet satın almak işletmeniz, markanız veya kişisel hesabınız için önemli bir başarı faktörü olacaktır. Tek yapmanız gereken, Teknopatik.com üzerinden doğru hizmeti seçmek ve siparişi tamamlamak.

  2. It would be wonderful if Biden could finally do something positive and good for the American people. He’s let everyone down thus far.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *